Kdo si hraje, nezlobí!

Květen 2012

Sluníčka

22. května 2012 v 23:00 | Helča
A zde typy na sluníčka třebas do oken.

1. z nastříhaných žlutých papírků

2. sluníčko na pověšení:
mezi 2 vystřižené kruhy (lépe použít čtvrtku) nalepíme paprsky a hlavně z provázku očko na zavěšení, slepíme a už jen dolepit sluníčku obličej a máme o výzdobu do oken postaráno


Kytičky

22. května 2012 v 22:50 | Helča
Zde jen nápady na výtvory kytiček, co přinesly děti ze školky:

tulipán


sněženka:

Motýl zase trochu jinak

22. května 2012 v 22:43 | Helča
Na cvičení na sokolku už nechodím, ale byla jsem tam jednou s Kačkou, když byla po nemoci a nemohla do školky.
A děti dělaly motýla.Jednoduše jsme vystřihly motýla, vybarvily, přehnuly na půl. Ze spodní strany jsme přilepily izolepou špejli a na hlavu jsme přidělaly tykadla z barevného chlupatého drátku.
A děti si s motýly běhaly po hřišti třeba při muzice nebo jen tak.
Zde je motýl:


Berušky a pes závodník

22. května 2012 v 22:35 | Helča |  výrábění a tvoření
Nápad na jednoduché tvoření, které dítka zabaví i po vytvoření. No trochu zkomolená věta, ale funguje. Ondra, když byl malý si se psem závodníkem vyhrál docela dlouho, pravda, musela jsem závodit s ním.
Tak jak na to:
Nejprve si nakreslete a vystřihněte psa s kostičkou(obojí 2x) a berušku(ta stačí 1x).
Pak už stačí berušku vybarvit, u hlavy jí protáhnout šňůrku, tak dlouhou, jak se má dlouho namotávat a druhý konec přivažte ke klacíku,špachtličce od nanuku(ty se dají koupit i samostatně).
Zde je beruška:

Se psem je to složitější (ale taky můžete udělat jen jednodušší verzi, kde navážete tkaloun, nit či provázek nebo vlnku rovnou na psí hlavu a na kost, kterou by v tomto případě bylo lepší udělat z kartónu, aby se neohýbala).Pokud jste si vystřihli psa i kost po 2 kusech, tak tkaloun dáte mezi 2 slepované kusy.Tak je to na obrázku:


Další možností je beruška ze skořápky od ořechu. Provázek přiděláte tak, že jeden konec strčíte do skořápky a tu uzavřete papírem na kterém je namalovaná beruska, který na skořápku přilepíte. Tu bohužel nemám zaznamenanou.

Lakovaní šneci a nejen oni

22. května 2012 v 21:31 | Helča
Zbyl vám doma lak na nehty, který už neupotřebíte? Ještě ho nevyhazujte! Můžete s ním vyrobit krásné lakované šneky. Tenhle nápad mě ukázala kamarádka Katka a ráda ho posílám dále.
Naší Kačku hned zaujal a nalakovala hned několik šneků a dokonce si na vycházce nasbírala další, aby mohla opět lakovat. Aby nedošlo k mýlce, sbíráme a lakujeme jen prázdné šnečí domečky.
Ovšem naší Kačce nestačily šnečí ulitky. Začla lakovat i kameny, vypadá to také hezky, Kačka lakovala konkrétně na břidlici, ale dají se použít i jiné kameny a třebas ještě domalovat voskovkou.
Možná, že by se takhle dal udělat podklad pod ubrouskovou metodu, aby obrázek na kameni lépe vynikl.
Ještě to vyzkoušíme a určitě dám vědět.
Příjemné tvoření!
Helča

Učení hrou při výletě do přírody

7. května 2012 v 22:06 | Helča |  zábava v přírodě
Minulý týden v sobotu jsem vyrazila s mateřským centrem na výlet z Berouna na rozhlednu na Děd.
Vzala jsem i Vašíka, vyměnila jsem ho za Ondru, který šel s tátou a tetou na přírodovědnou vycházku o obojživelnících a ostatní havěti a rostlinkách.
A tady aktivity , co jsme dělali na našem výletě.
Celou cestu nás provázela sovička Jůlinka.To byl dobrý nápad, protože děti sovičku napjatě poslouchaly a dělaly vše, co jim radila.
Takže u prvního zastavení, ještě před vstupem do lesa, se dětí zeptala, jestli ví, jak se mají chovat v lese. A děti odpovídaly, vesměs správně.
A hurá do lesa. bylo totiž pekelné vedro.
U prvního velkého dubu se děti chytly za ruce a zjišťovaly obvod kmene. A taky nasávaly sílu ze stromu.
Na další zastávce jsme si povídali o tom, jaký má který strom lisy, o jejich tvaru a listové žilnatině.
Aby si je děti lépe zapamatovaly, tak sovička Jůlinka utrhla z každého stromu 2 listy a děti je pak dávaly k sobě jako při hře pexesa. A při tom řekly, z jakého stromu je list.
Dalším úkolem bylo obkreslit kůru stromu. Je to jednoduchý a zajímavý nápad, protože každý strom má jinou kůru.Stačí mít papír, který přiložíme ke kůře a pastelkou(lépe voskovka či křída) přejíždíme jemným tlakem po papíře. A máme vzor kůry.Další úkol byl hmatový. Děti se zavázaly oči a poslepu si ohmatávaly strom.Potom jsme je odvedli od stromu a oni měly najít ten strom, co si předtím ohmatali.
A taky jsme si povídali o listnatých a jehličnatých stromech, ošahávali jsme šišky, že má každý jehličnan šišku jinou a tou šiškou jsme se potom trefovali do pařezu či do stromu.
Taky jsme si vyrobili obrázek z darů lesa. Postup byl podobný jako při výrobě tohohle přání.Akorát bylo lepší použít tvrdší papír a lépe dvě pásky vedle sebe. A děti lepily šišky, kamínky, kůry, listí i kytičky.
Z klacíků a větviček jsme si vyrobili košťata.Stačí mít s sebou provázek a nůžky.
Za vše nás sovička Jůlinka pochválila a odměnou nám byl ohníček a pečení buřtů.
K pálení čarodějnic jsme se nedostali, protože rozhledna byla pro děti tak zajímavá, že se kolem ní honily a hrály si ve spodní části, kde byla taková malá komnata.
Děkuji moc organizátorce a průvodkyni se sovičkou Jůlinkou, bylo to moc fajn.